poniedziałek, 4 marca 2013

5 pesos (argentino) 1881 - pierwsza moneta w kolekcji

Rio de la Plata, źródło: www.flickr.com/photos/kj-an/
Dziś chciałbym opisać jedną z monet, która znalazła się w nagłówku mojego bloga. Wspominałem już w pierwszym wpisie, że bardzo podobają mi się monety argentyńskie z końca XIX w.

Nazwa kraju Argentyna pochodzi od łacińskiego słowa argentum (srebro) i pojawia się po raz pierwszy na weneckiej mapie z 1536 roku. Co ciekawe na terenie Argentyny nigdy nie było i nie ma dużych złóż srebra. A nazwa związana jest z legendą o srebrnych górach Sierra de Plata, którą przekazywali sobie konkwistadorzy z Hiszpanii i Portugalii. To właśnie ci ostatni w poszukiwaniu srebra zapuścili się na początku XVI w. na obszar największego na świecie estuarium powstałego z połączenia ujściowych fragmentów rzek Parany i Urugwaj.
Teren ten nazwali Rio de la Plata (srebrna rzeka), bo wierzyli, że płynąc w górę rzek uda im się dotrzeć do wspaniałych Sierra de Plata. Mitycznych gór nie udało się jednak znaleźć, a najbliższe duże złoża srebra odkryto w 1544 roku w Boliwii (Potosí).
W październiku 1880 roku prezydentem Argentyny został Julio Argentino Roca, a rok później 5 listopada 1881 roku wydano akt prawny o wprowadzeniu do obiegu nowych argentyńskich monet. Były to następujące nominały:
  • 1 centavo, 2 centavos z brązu,
  • 10, 20, 50 centavos i 1 peso ze srebra,
  • 2 1/2 pesos (pół argentino) i 5 pesos (argentino) ze złota.
Niektóre z nich są bardzo rzadkie np. monetę 2 1/2 pesos wybito tylko w 1884 roku w nakładzie 421 egzemplarzy.
Tworzenie zbioru monet z Ameryki Łacińskiej rozpocząłem 1 stycznia 2008 roku, kiedy to na allegro udało mi się kupić argentyńskie 5 pesos z 1881 roku. Dziś ze względu na ceny złota (uncja powyżej 5200 złotych) pewnie nie zdecydowałbym się na taki zakup, ale wtedy uncja kosztowała zaledwie 2300. Szkoda, że oprócz tej kupiłem jeszcze tylko jedną złotą monetę ;-)

Waga monety to 8,06 g (próba 900), średnica 22 mm, na rancie napis IGUALDAD * ANTE * LA * LEY **** (równość wobec prawa).
Na awersie godło Argentyny, na jego górze widać Słońce Majowe, które odnosi się do  potęgi wschodzącego państwa. Takie słońce nawiązuje także do inkaskiego bóstwa solarnego Inti. Nazwa Sol de Mayo odnosi się także do rewolucji majowej, która wybuchła w hiszpańskim Wicekrólestwie La Platy, konkretnie w Buenos Aires, w dniach  18 - 25 maja 1810 roku. Doprowadziła ona do powołania Pierwszej Junty - Zgromadzenia Narodowego - niezależnego od Madrytu, a w konsekwencji do uzyskania niepodległości przez Argentynę i Urugwaj.
Przedstawione na godle dłonie w uścisku świadczą o jedności prowincji Argentyny. W centrum widać pikę, na której zawieszona jest czapka frygijska, symbol wolności. Ta sama czapka pojawia się jeszcze raz na rewersie na głowie Wolności. Data 1881 to nie tylko rok wybicia tej monety, ale także data zawarcia pomiędzy Chile i Argentyną bardzo ważnego dla światowego transportu traktatu z Buenos Aires. Na mocy tego porozumienia "po wieczne czasy" zagwarantowano swobodę żeglugi na Cieśninie Magellana.
Monety argentyńskie z tego okresu zostały zaprojektowane przez francuskiego rzeźbiarza i medaliera Eugène André Oudiné, stąd jego nazwisko na rewersie. Urodził się on w Paryżu w 1810 roku. W 1831 roku za swoje medale wygrał nagrodę Prix de Rome. Projektował także monety dla Francji i francuskiej koloni Cochinchina w dzisiejszym Wietnamie. Zmarł w Paryżu w 1887 roku.
Poniżej niektóre z jego prac:
http://www.flickr.com/photos/couscouschocolat/

Chochinchina 1 Sapèque 1875, źródło:www.inumis.com
Francja 50 centimes 1873, źródło: www.ma-shops.com
Medal na pamiątkę szkolenia wojskowego, źródło: www.forumancientcoins.com
Monety z Argentyny, również te projektowane przez Oudiné, nie raz jeszcze pojawią się na tym blogu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz